Motyle są uznawanymi za najpiękniejszy rząd owadów na planecie i nie bez powodu. Największa różnorodność, także pod względem rodzajów i kolorów motyli spotykana jest nie w Europie, lecz w tropikach. Są to miejsca o gorącym i wilgotnym klimacie, gdzie nie występuje klasyczna zima i to właśnie tam motyle odznaczają się nieprzeciętną urodą oraz występowaniem mnóstwa gatunków. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie można takich własnie motyli spotkać, ponieważ wystarczy wybrać się do motylarni.
Czym są motylarnie?
Dla niewiedzącego motylarnie mogą kojarzyć się z rodzajem muzeów z kolekcjami martwych motyli zebranych z różnych zakątków świata. Tymczasem motylarnie w Polsce jak i na świecie są specjalnie przystosowanymi budynkami, w których motyle egzystują w warunkach podobnych do swoich naturalnych siedlisk. Motyle pochodzące z ciepłych krajów żyją w środowisku zbliżonym do naturalnego i mogą swobodnie odbywać loty, odżywiać się, zapylać kwiaty oraz się rozmnażać. Ponadto w najlepszych motylarniach, m.in. w motylarnia Rozewie pod internetowym adresem https://motylarnia-rozewie.pl/motylarnia/ egzotyczne motyle nie są odgrodzone od zwiedzających i można z nimi dzielić środowisko, fotografować je, czy nawet pozwolić odpocząć na swoim ramieniu.
Gdzie znajduje się największa motylarnia w Polsce?
Motylarni w Polsce jest całkiem sporo, znajdują się one m.in. w Krakowie, Zakopanem, czy w Warszawie. Jednakże zawsze istnieje ta największa i jest to motylarnia nad morzem. Przylądek Rozewie kojarzy się jeszcze do dziś jako najdalej wysunięty na północ skrawek Polski, ale chociaż nie jest to prawda, Rozewie nadal jest znane chociażby z wiekowej, a ciągle działającej latarni morskiej. To właśnie pod latarnią z roku 1822, a więc już dwustuletnią znajduje się największa motylarnia w Polsce, pod adresem miejscowości Jastrzębia Góra.
Już w samej miejscowości wypoczynkowej jest mnóstwo obiektów do zwiedzania, ale Motylarnia Rozewie charakteryzuje się oczywistym, swoistym klimatem. Mieszka w niej kilkadziesiąt egzotycznych motyli w stworzonym dla nich odpowiednim mikroklimacie, ale w którym człowiek odnajduje się zdecydowania łatwo, a przy tym wypoczywa. Zarząd motylarni w Rozewiu umożliwia podziwianie motyli już w pełni rozwiniętych, odpoczywających na kwiatach lub latających, ale także obserwację przeistaczania się larw w dorosłe i piękne osobniki. Ponadto owe doznania i piękno można zabrać ze sobą do domu, ponieważ nie ma ograniczeń w fotografowaniu tych cudów przyrody ożywionej, a wręcz przeciwnie, turyści są zachęcani do zabrania ze sobą do motylarni aparatów fotograficznych.
Motylarnię w Rozewiu można odwiedzić samodzielnie bądź w zorganizowanej grupie i nie tylko w celach rekreacyjnych i estetycznych, lecz również w edukacyjnych. Na miejscu można liczyć na pomoc wykwalifikowanej kadry przewodników, którzy chętnie odpowiadają na pytania odwiedzających, poszerzając ich wiedzę o motylach. Nie chodzi jednocześnie o wiedzę hobbystyczną, ale na tyle rozległą, że mogą z niej korzystać uczniowie oraz studenci.