1. Staraj się mówić w to co wierzysz.
Jeśli wierzysz w to, co mówisz i potrafisz połączyć to ze swoimi podstawowymi przekonaniami, nie powinieneś mieć problemu z wymyśleniem słów, aby to wyrazić. Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie ważne i skup się na tym.
2. Wyznacz sobie esencję Twojego przemówienia.
Zadaj sobie pytanie: „Co chcesz, aby słuchacze zrobili w wyniku twojego przemówienia?”. Być może chcesz, aby inaczej myśleli lub zachowywali się inaczej. Opcji jest wiele, a to co powiesz może mieć niemałe konsekwencje więc dobrze to sobie przemyśl.
3. Zapisz to sobie i czytaj.
Kiedy przemawiasz, upewnij się, że słuchacze skorzystają z tego, co masz do powiedzenia. Musisz to zrozumieć na tyle dobrze, abyś mógł wyjaśnić to ośmioletniemu dziecku. Jeśli będziesz powtarzać swoje punkty i zapisywać je, w końcu zaczną wydawać się całkiem naturalne. Lepiej przeczytać własne przemówienie przed występem i wyjść naturalnie i dobrze niż czytać podczas występu i wyjść jak typowy polityk.
4. Zyskaj uwagę i sympatię.
Przedstaw swoją prezentację w ciągu pierwszych i spróbuj zainteresować słuchaczy. Kontynuując, znajdź momenty, w których wiesz, że publiczność się z tobą zgodzi i wykorzystaj to by wzbudzić w śród nich swoją sympatię.
5.Dowiedz się, kto będzie Twoim słuchaczem.
Dowiedz się wcześniej, kto będzie na Twojej widowni i czego od Ciebie oczekuje. Kim oni są? Jak znaleźli się na spotkaniu lub konferencji? Jaki jest ich cel bycia tam? Oni chcą wiedzieć, więc ty też powinieneś wiedzieć: czego chcą od ciebie słuchacze. I najważniejsze: daj im to.
6. Upewnij się co do miejsca.
Przygotuj się na sprawdzenie pokoju, w którym będziesz prezentować, zanim przemówisz. Chcesz się upewnić, że żadne jasne światła nie oślepiają Cię ani nie utrudniają widzenia publiczności. Jako mówca bardzo ważne jest, abyś widział twarze słuchaczy i żeby słuchacze widzieli Ciebie. Upewnij się też, że Twoja prezentacja (o ile taką masz) działa i zadziała w dniu Twojej prezentacji, by ominął Cię niepotrzebny wstyd.
7. Bądź naturalny
Staraj się być tak naturalny, jak to tylko możliwe, po prostu rozmawiaj. Rozmawiaj z publicznością tak, jakbyś był w ich salonie. Nie patrz ponad ich głowami ani poza nie. Porozmawiaj bezpośrednio z nimi. Jeśli zwracasz się do tłumu kilkuset lub więcej osób, spójrz na jedną osobę, potem na drugą i na trzecią. Spraw wrażenie, że jesteś ich dobrym znajomym.
8. „Hmmm” i „Heee?”.
„Heeee?” i „Hmmm” pochodzą z niepewności. Kluczem jest poznanie tematu i tego, co chcesz powiedzieć. A potem praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Użyj swojego lustra lub wypowiedz przemówienie znajomym i rodzinie. A przede wszystkim nie próbuj zapamiętywać dokładnie tych samych słów bo będziesz brzmiał jak robot. Niech Twoja wypowiedź będzie spójna i kompletna, tak aby nie pozostawiać niepewności.
9. Sprzedaj im własne emocje i przeżycia
Dziel się osobistymi historiami ze swoimi odbiorcami. Ludzie będą się uczyć na twojej wrażliwości i będą o krok od własnej opowieści. Pamiętaj, że przedstawiamy nasze myśli wizualnie, więc ludzie muszą widzieć, co mówisz. Twoi odbiorcy nie muszą być inteligentni, po prostu muszą ci ufać i czuć, że rozmawiają z prawdziwą osobą. Spróbuj im pomóc i rozśmieszyć, dzieląc z nimi swoje życie. Sprzedaj im swoje emocje, ale uczciwie.
Na koniec
Niech będzie ono pewne i jasne. Może zawierać pytanie filozoficzno-retoryczne, ale niech nie zostawi Twoich słuchaczy w niepewności. Niejako naprowadź ich na pożądaną odpowiedź. I pamiętaj, najważniejsze, nie wykorzystuj tych porad, w złej intencji.